34 Фестивал на българския игрален филм ЗЛАТНА РОЗА, Варна, 19-25 септември 2016 г.
Журито за късометражни и пълнометражни игрални филми в състав: председател Камен Калев – режисьор, сценарист и продуцент, носител на наградата за режисура “Златна роза” 2015 за филма „С лице надолу” и членове:
Стефан Иванов – оператор и режисьор, Теодора Духовникова – актриса, Борислав Колев – журналист, критик, сценарист и режисьор и Петър Дундаков – композитор,
след като изгледа цялата състезателна програма за пълнометражни и късометражни филми и проведе необходимите дебати, реши:
Голямата награда ЗЛАТНА РОЗА за най-добър пълнометражен филм се присъжда
– на филма „БЕЗБОГ“ в лицето на продуцента “Клас Филм” – Росица Вълканова и сценариста и режисьор Ралица Петрова.
За силата, смелостта и безкомпромисния поглед, с които авторът ни води в едно разтърсващо изследване на човешкия дух в копнежа му за чистота и изкупление.
Към наградата “Доли Медия Студио” предоставя постпродукционни услуги за следващ проект на продуцента “Клас Филм” – Росица Вълканова на стойност 12 000 лева.
Голямата награда ЗЛАТНА РОЗА за най-добър късометражен филм се присъжда
– на филма „КУЧЕ“ в лицето на продуцентска компания “Абраксас филм” – Кристина Грозева, сценариста Гийом Проценко и сценариста и режисьор Владимир Петев.
За деликатния, психологически нюансиран разказ, където преживяванията се случват отвъд събитията и думите.
Към наградата “Доли Медия Студио” предоставя постпродукционни услуги за следващ проект на режисьора Владимир Петев на стойност 4000 лева.
Специалната награда на град Варна се присъжда
– на филма „СЛАВА“, продуцент “Абраксас филм” – авторите Кристина Грозева и Петър Вълчанов, и актьорите Маргита Гошева и Стефан Денолюбов.
За силната и въздействаща история, която с чувство за хумор прави дълбок социален разрез през темата за Малкия човек и Голямата система.
Наградата за най-добър режисьор се присъжда
– на Ралица Петрова за филма „БЕЗБОГ“.
Наградата за най-добър сценарий се присъжда
– на Кристина Грозева, Петър Вълчанов и Дечо Таралежков за филма “СЛАВА”.
Наградата за операторско майсторство се присъжда
– на Крум Родригес за работата му по филмите „БЕЗБОГ“ и „СЛАВА“.
Наградата за най-добра женска роля се присъжда
– на Ирена Иванова за ролята й във филма “БЕЗБОГ”.
Наградата за най-добра мъжка роля е поделена между
– Димитър Николов за ролята му във филма “ХРИСТО”
и
– Иван Налбантов за ролята му във филма „БЕЗБОГ“.
Наградата за пълнометражен дебют се присъжда
– на филма “ХРИСТО” в лицето на режисьорите Тодор Мацанов и Григор Лефтеров.
Журито реши да присъди Извънредна специална награда на композитора Божидар Петков.
За музиката му във филма „Спомен за страха“ и за изключителното му цялостно творчество.
Журито присъжда и три диплома:
– на филма „Капия“ в лицето на сценариста и режисьор Елена Тончева, и целия творчески екип;
– на филма „Преди да заспя“ в лицето на режисьора Николай Тодоров и целия творчески екип;
– на филма „На червено“ в лицето на съсценариста и режисьор Тома Вашаров, и целия творчески екип.
На 34 Фестивал на българския игрален филм ЗЛАТНА РОЗА бяха връчени и следните награди:
– Награда на Съюза на българските филмови дейци – на филма “Слава”, реж. Кристина Грозева и Петър Вълчанов.
– Награда на гилдия Критика към СБФД – на филма “Спомен за страха”, режисьор Иван Павлов.
– Специален диплом за късометражен филм – на филма “Любов” на Боя Харизанова.
– Награда на публиката – на филма “Летовници”, реж. Ивайло Пенчев.
– Награда на акредитираните журналисти – на филма “Слава”, режисьори Кристина Грозева и Петър Вълчанов.