2020 година беше година на изненади, неочаквани обрати и предизвикателства пред филмовата индустрия и пред всяка друга дейност в световен мащаб. Година, която ежедневно изискваше нестандартни решения и пренастройване на отработените в годините механизми. Трудностите ни накараха да осъзнаем, че не всичко е даденост, а за да запазим това, което имаме, понякога трябва да положим неимоверни усилия.
Европейската филмова индустрия реагира максимално бързо в тази непредсказуема ситуация. В някои държави националните филмови институции срещнаха трудности в осигуряване на планираните сесии за финансиране, което промени значително динамиката на снимачния процес. Киносалоните преустановиха временно своята дейност, а след това я възстановяваха частично и в условия на несигурност. Така чаканите фестивали в цяла Европа, бяха отложени, а част от тях се проведоха във виртуалното пространство. Международни партньорства бяха поставени под въпрос.
Съзнавайки всички трудности, пред които се изправи филмовата индустрия, Изпълнителна Агенция Национален филмов център успя бързо да се адаптира в новите условия. Физическата дистанция не попречи на работния процес, а мотивира екипа и консултативните органи да бъдат максимално продуктивни в тази извънредна обстановка.
Осигурено беше навременното финансиране на проектите, бяха изработени и приети правила за достъп до страната като изключение за всички, работещи във филмовата индустрия. Националните фестивали за българско игрално кино “Златна Роза” и за българско документално и анимационно кино “Златен Ритон” бяха проведени виртуално за първи път, а фестивалът “Златна Роза” имаше успоредно с това и своето физическо издание във Варна.
До края на годината Агенцията разплати към своите бенефициенти по сключени договори цялата безвъзмездна държавна помощ за 2020 година.
Беше завършен проектът за промени в Закон за филмовата индустрия и осигурени за неговото обезпечаване безпрецедентните 25 милиона лева за подкрепа на схемите за национална продукция. Одобрена беше схема за поощряване на инвестиции във филмовата индустрия под формата на възвръщане на 25% от направената инвестиция и обезпечена с 15 милиона лева. С тези промени българската филмова индустрия ще бъде финансирана с безпрецедентните 40 милиона лева през 2021 година. Проектът беше гласуван на първо четене в Парламента и предстои гласуването му на второ четене.
В бюджета на Национален филмов център за 2021 година бяха осигурени допълнителни 2 милиона лева по схемите за подкрепа на национална продукция, като с това бюджетът на Агенцията става над 18 Милиона лева. С това увеличението на бюджета за последните три години е 4 Милиона лева.
За първи път България има и свой представител в борда на най-престижната европейска организация на филмовите центрове EFAD (
efads.eu). На общо събрание на организацията през октомври единодушно за член на борда беше избрана г-жа Жана Караиванова, директор на ИА Национален филмов център.
Новата година е време за равносметки. Ето и някои цифри, свързани с работата на Агенцията през 2020 г.:
За 2020 г. в ИА НФЦ са проведени заседания на художествените комисии, както следва:
Общ брой на заседанията 13 от които:
Редовни конкурсни сесии на Национална художествена комисия:
За игрално кино – 2 редовни сесии
За документално кино – 2 редовни сесии
За анимационно кино – 2 редовни сесии
4 извънредни конкурсни сесии по чл. 31 на ЗФИ, които включват игрално, документално и анимационно кино
Разгледаните проекти са над 350.
Редовни конкурсни сесии за разпространение на филми – 3 сесии.
Проведените заседания на финансовата комисия са общо 9. На тях са разгледани 210 проекта.
Справката относно броя на одобрените проекти за финансиране по реда на ЗФИ и ППЗФИ и броя на сключените договори през 2020 г. за предоставяне на държавно финансово подпомагане и поемане на нови ангажименти по бюджета на ИА НФЦ за 2020г., показва следното:
❖ През 2020 г. са сключени общо 133 броя договори за предоставяне на държавно финансово подпомагане на проекти за производство, разпространение, фестивали/промоция и кинопоказ на филми, в следствие на което са поети нови ангажименти в общ размер на 15 261 470 лева.
❖❖ През 2020 г. са одобрени за финансиране по реда на ЗФИ и ППЗФИ, общо 99 проекта по схемите за разпространение, промоция и кинопоказ от които 6 броя проекти за разпространение на филми, 14 броя проекти за фестивали/промоция и 78 броя проекти за кинопоказ на филми.
❖❖❖ През 1-во полугодие на 2020г., в следствие на проведените редовни и извънредни сесии на Национална художествена комисия /игрално, документално и анимационно кино/, са одобрени за финансиране общо 40 проекта, като общият размер на средствата за разпределяне на тези сесии от квотата по чл.18, ал.2, т.4 на ЗФИ за 2020г е 5 881 500 лв.;
❖❖❖❖ През 2-ро полугодие на 2020г. в следствие на проведените редовни и извънредни сесии на Национална художествена комисия /игрално, документално и анимационно кино/, са одобрени за финансиране общо 47 проекта и общият размер на средствата за разпределяне на тези сесии от квотата по чл.18, ал.2, т.4 на ЗФИ за 2020г е 5 881 500 лв.;
През 2020 година към бенефициенти е разплатена държавна субсидия в размер на 14 697 900.
Към края на годината регистрираните в Агенцията продуцентски компании са 798.
Регистрираните до края на 2020 г. киносалони са 320.
Регистрираните през 2020 година международни продукции без държавно финансиране са 14.
Изпращаме една сложна година. За новата 2021 Ви пожелаваме здраве, спокойствие, творческо вдъхновение и професионални успехи!
Честита Нова Година от екипа на Национален Филмов Център !!!